Đipša – U oazi prirodne i duhovne lepote
11.4.2025.


Fruškogorski manastiri već vekovima žive i traju okruženi prirodom izuzetne lepote. Upravo ova činjenica doprinela je tome da se neki od njih, čak i danas, nalaze u udaljenim i pomalo nepristupačnim krajevima. Ova izolovanost neke je, poput Petkovice, spasla razaranja u minulim vremenima. Druge je, poput Savinca, pretvorila u gotovo mitske lokacije o kojima postoji malo zapisa i više legendi nego istorijskih činjenica.
Negde između ove dve krajnosti, nalazi se manastir Đipša, koga narod još zove i – Divša.
Manastir Đipša nalazi se na jugozapadnom obronku Fruške gore u lepoj, pitomoj dolini obrasloj šumom, između sela Vizić i Divoš. Kao sveto mesto pominje se još u srednjem veku, a predanje kaže da ga je, nekada između 1496. и 1502. godine, sagradio despot Jovan Branković, sin Svetog Stefana Slepog i Prepodobne mati Angeline.
O Đipši tokom prohujalih stoleća nema mnogo zapisa. U turskim dokumentima se pominje počev od 1545. pod imenom manastir Svetog Nikole u selu Lipovici, dok se početkom 18. veka mesto navodi kao metoh manastira Kuveždin. U tom statusu, sa malim prekidima, Đipša je ostala tokom najvećeg dela svoje istorije.
Zbog udaljenosti od naseljenih mesta i činjenice da čak i danas izgleda pomalo izolovano i skriveno, Đipša u prošlosti nije mnogo privlačila pažnju osvajača. Oduvek je važila za siromašan manastir. Tokom vekova koji su prohujali ovom lepom dolinom, mnogo puta je napuštana i rušena, ali su joj se i vernici i monaštvo uvek, pre ili kasnije, vraćali dižući je iz pepela.
Manastir je obnovljen 1744. pod pokroviteljstvom izvesnog Petra Jovanovića iz Novog Sada. Koju deceniju kasnije stara crkva dobila je novu pripratu sa zvonikom i kapelom, a u istom periodu postavljen je i ikonostas.
Slični radovi izvođeni su nekoliko puta i tokom 19. i 20. veka.
Koliko je poznato, Đipša nikada nije čuvala mošti nekog svetitelja. Ipak, za nju se vezuje ime jednog „svetog čoveka“. Naime, sredinom 18. veka, u jednoj podzemnoj pećini nedaleko od manastira, živeo je pustinjak Matej.
O ovom misterioznom asketi nema puno pomena. Predanje kaže da je bio veoma obrazovan, ali da je rešio da odbaci spoljni svet i život posveti molitvi i duhovnom uzdizanju. Po priči, bio je toliko skroman da ljudima nikada nije hteo da otkrije svoje poreklo, niti prezime, pa ono zbog toga danas i nije zapamćeno. Ipak, zna se da je uživao veliko poverenje i poštovanje među narodom, koji je i iz daleka dolazio da ga vidi i sluša. Upravo on je oko manastira posadio voćnjak, a njegovom zaslugom Đipša je dobila i spratni konak.
Ovaj duhovnik umro je 1765. godine, a njegov grob i danas se nalazi u priprati hrama.
Đipša je opustela tokom Prvog svetskog rata. Obnovljena je tek 1922. godine kada je i proglašena za ženski manastir.
Poput većine crkava „srpske Svete gore“, svoje najteže dane manastir je proživeo tokom Drugog svetskog rata. Đipša je tada ispražnjena i opljačkana, a zatim i zapaljena i minirana.
Od „skrivenog bisera“ Fruške gore, nakon 1945. nije ostalo gotovo ništa. Lepi, visoki zvonik bio je u toliko lošem stanju da je morao biti srušen 1952. Vekovni poj molitvi je, tokom narednih decenija, sasvim utihnuo. Đipša je ostala u pustim ruševinama.
Obnova ove drevne bogomolje traje više od četiri decenije. Prve monahinje vratile su se u Đipšu na Božić 1978. i od tada manastir ponovo živi.
Najveći radovi pokrenuti su u prvim godinama 21. veka i to zahvaljujući nadležnim ustanovama, ali i ktitorima iz celog sveta. Ponovo je podignut srušeni zvonik. Crkva je dobila novi krov, stolariju i ikonostas. Popravljena je fasada, a 2009. urađen je i kompletan živopis.
Đipša je danas ženski manastir. Kao i nekada, manastirska crkva je posvećena Svetom Nikoli, a odmah pored nje nalazi se i lep i prostran konak. Čitav kompleks proglašen je za nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture od izuzetnog značaja.
Autor: Aleksandra Bogdanović – Istorijski zabavnik
Zaprati Jazak vodu na Instagram-u
Zaprati Jazak vodu na Facebook-u